Co je gastritida?
Gastritida je zánět žaludeční sliznice. Může vzniknout z mnoha různých příčin a objevit se poměrně náhle, stejně rychle může ale také odeznít. Mezi typické příznaky patří bolest v oblasti hrudníku a břicha, zvracení, které může být s příměsí krve, a nadýmání. Zůstane-li chronická gastritida delší dobu bez povšimnutí, může to vést k dalším zdravotním problémům.
Co je enterokolitida?
Enterokolitida je další onemocnění, které postihuje zažívací ústrojí. Podobně jako u gastritidy, i v případě enterokolitidy dochází k zánětu stěny a výstelky tenkého a tlustého střeva, což bývá spojeno s řadou příznaků, jako je horečka, otok v oblasti břicha, nevolnost a zažívací potíže. Dětský zažívací systém není ještě plně vyvinutý, a proto je náchylnější k bakteriálním infekcím, což může být značnou komplikací.
V jiných případech může u dospělých daný problém vzniknout v důsledku infekcí nebo jako reakce na silná antibiotika, která narušují přirozenou střevní mikroflóru, což může vést k střevní dysmikrobii s možností rozvoje střevní infekce. Antibiotika totiž hubí mimo jiné i užitečné druhy bakterií v tlustém střevě, a poskytnou tak prostor pro jiné patogenní bakterie, díky čemuž se zde mohou usídlit, rozšířit a vyvolat tak infekci.
Kdy se gastritida a enterokolitida vyskytují?
Gastritida může být způsobená užíváním některých léků na bolest (jako jsou např. léky s účinnou látkou ibuprofen), operačním výkonem na žaludku nebo radioterapií. Toto onemocnění mohou zhoršovat i jiné stávající zdravotní problémy, jako je celiakie nebo jiné potravinové alergie, ačkoliv ty nejsou primární příčinou gastritidy. Ke zhoršení může dále přispět i nedostatek vitamínu B12, užívání alkoholu a drog, nebo vysoká míra stresu.
Nejčastější příčinou enterokolitidy bývají bakteriální infekce. S tímto onemocněním je nejčastěji spojováná bakterie E. coli.
Během užívání antibiotik však může dojít k oslabení zažívacího traktu, neboť antibiotika hubí přirozenou střevní mikroflóru, čímž poskytují prostor pro jiné patogenní bakterie, jež jsou zodpovědné za rozvoj infekce v takto oslabeném organismu. Jak je uvedeno výše, u malých dětí může být příčinou enterokolitidy nedostatečně vyvinutý imunitní a zažívací systém, ačkoliv na tuto problematiku je potřeba dalších výzkumů.
Kdy je potřeba navštívit lékaře
V případě enterokolitidy bude lékař potřebovat provést různá vyšetření, včetně CT a MR vyšetření břicha, a dalších zobrazovacích metod. Je tedy velmi důležité kontaktovat zdravotnický personál. Je důležité navštívit lékaře, pokud se objeví horečka, otok břicha, průjem, zvracení, únava a celková malátnost. Rovněž se mohou vyskytnout i další příznaky jako je například krvácení z konečníku.
Pro stanovení diagnózy gastritidy je nezbytné provést kultivační vyšetření krve a stolice, aby byly identifikovány příšlušné druhy bakterií, proto je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař rovněž může nechat provést rtg snímky břicha, a ověřit tak funkci různých orgánů, například jater, slinivky, ledvin a žlučníku.
Pokud se u vás vyskytují některé z následujících příznaků, je potřeba ihned navštívit lékaře:
Zrychlený srdeční tep
Dušnost
Pocení
Horečka a bolest břicha
Černá nebo krvává stolice
Zvracení s obsahem krve
Závrať a mdloby
Jak zabránit nadýmání způsobenému gastritidou nebo enterokolitidou
Ačkoliv případy gastritidy a enterokolitidy si vyžadují řadu různých léčebných postupů, které mohou vést až k chirurgickému zákroku, existuje několik dietních opatření, jimiž lze podpořit léčbu a trávení. Pro prevenci dehydratace je zásadní pít hodně tekutin a rehydratovat. Díky obsahu elektrolytů a živin jsou také přínosné potraviny s vysokým obsahem tekutin. Vzhledem k tomu, že zde hovoříme o onemocnění střev, obnova a udržování správné střevní mikroflóry je rovněž pozitivním krokem. Jogurty s živými kulturami obsahující probiotika mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru. Dále je vhodné se vyvarovat lékům, o nichž je známo, že dráždí žaludek, a zanechat kouření a pití alkoholu – to vše zmírní zátěž kladenou na váš žaludek.
Jiné důvody vedoucí k nadýmání
Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Nadměrné nadýmání a plynatost mohou vzniknout z nejrůznějších příčin.
Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti?
A je to tu zase: právě jste měli bohatý oběd a znovu je tu pocit plného břicha. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit symptomy nadýmání a plynatosti:
Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.
Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu.
Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčený a účinný prostředek proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.
Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*
Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.
Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost.
Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.
*Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.
Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby
Espumisan® 40 mg měkké tobolky
Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.
Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze
Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.