Co je nadýmání?
Pokud trpíte nadýmáním, nejste v tom sami. S nadýmáním a plynatostí se někdy v životě setká téměř každý. Náš organismus je úžasný systém, který dokáže přeměnit potravu na energii. Pokud však při tomto procesu v trávicím ústrojí vzniká příliš mnoho plynů, způsobuje to pocit plnosti a nafouklého břicha. Potíže s odchodem plynů mohou mít za následek silný diskomfort, bolesti břicha i jeho zvětšení. Produkce plynů v trávicím ústrojí obvykle závisí na množství nevstřebané potravy, která podléhá kvašení působením bakterií, a na celkovém složení a distribuci střevní mikroflóry. Bez ohledu na to, zda jste muž nebo žena, může být nadýmání a obava z nekontrolované plynatosti významnou příčinou stresu v každodenním životě.
 
Co je plynatost?
Plynatost představuje odchod nadměrného množství plynů z konečníku, což může některým lidem způsobovat potíže v jejich sociálním životě. Plyny se v břiše obvykle tvoří působením bakterií, které vyvolávají kvašení nevstřebané potravy v tlustém střevě. Množství těchto plynů je velmi individuální a závisí na složení potravy a na metabolické aktivitě bakterií. Jestliže nedochází k efektivnímu odchodu plynů, dochází k jejich déletrvajícímu zadržování ve střevech a objevují se tak příznaky nadýmání a bolest.
Aby se zamezilo nadýmání a plynatosti, je potřeba zjistit, které potraviny nebo návyky je vyvolávají. Seznam příčin nadýmání je dlouhý a sahají od konzumace nevhodné potravy, přes stres, až po hormonální nerovnováhu.
 
Proč jsem tak nafouklý(á)?
Tvorba plynů a jejich odchod jsou zcela normální. Ovšem jejich objem a četnost se mezi jednotlivci značně liší. Nadměrné nadýmání a plynatost mohou vzniknout z nejrůznějších příčin.
Porozumět mechanismům nadýmání a plynatosti je komplikovaný úkol. U zdravého člověka může trávicí trakt trvale obsahovat 150–200 ml plynu. Tento objem stoupá například v důsledku polykání vzduchu nebo při konzumaci sycených nápojů. Za normálních okolností se tyto plyny vstřebávají do krevního řečiště a následně jsou odstraněny dýcháním. Nebo jsou jednoduše vylučovány konečníkem. Pokud je ale tento systém narušen, přebytečné množství plynů může být zachyceno ve formě bublinek, jež jsou zodpovědné za pocit plnosti a nafouklého břicha.
Jak se nadýmání a plynatost projevují?
Mnoho lidí ví, jaké to je, když se člověk cítí plný po bohatém jídle. Když se v zažívacím traktu nahromadí příliš mnoho plynu nebo vzduchu, označuje se tento stav jako nadýmání. Břicho je nafouklé, tvrdé, napnuté nebo oteklé.
Mohou se vyskytnout i další příznaky:
bolest břicha
kontrolovaný nebo nekontrolovaný únik plynu (plynatost)
časté říhání
kručení nebo bublání v břiše
tlak a křeče kvůli příliš velkému množství plynu
 
Jak je nadýmání závažné? Je vhodné navštívit lékaře?
Nadýmání a plynatost patří během návštěvy lékaře mezi nejčastěji uváděné příznaky postihující trávicí trakt. I když nadýmání dokáže pacientům způsobit značné potíže, převážně se jedná o benigní stav. To ovšem platí tehdy, jestliže se nadýmání dostavuje po určitém jídle, nezhoršuje se a netrvá déle než jeden nebo dva dny. Je ale třeba věnovat pozornost alarmujícím faktorům, jako je anemie a úbytek tělesné hmotnosti, který není výsledkem snahy o zhubnutí. Tyto příznaky mohou být známkou malabsorpce. Pokud se objeví silná bolest, nevolnost a zvracení, doporučuje se vždy navštívit lékaře.
 
Jak lze nadýmání a plynatost zmírnit?
Pokud víte, co vám způsobuje nadýmání, spočívá první krok v odstranění vyvolávajících příčin z vašeho běžného života. To znamená, že je vhodné se nechat vyšetřit na potravinové intolerance, vyhýbat se potravinám, které pro vás nejsou vhodné, nebo je-li důvodem potíží stres: je vhodné se snažit nalézt rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
Ať už v závislosti na vašem životním stylu nebo pracovním rozvrhu se to nejspíše snadněji řekne, než udělá. Pokud například musíte hodně cestovat, nemusí být vždy k dispozici možnost se zdravě najíst. Případně máte velmi stresující práci, kterou ale milujete. Možná potřebujete vyřadit určité druhy potravin, na které je váš zažívací systém citlivý. Odstranění všech příčin nemusí být vždy možné.
 
Co pomáhá proti nadýmání a plynatosti?
A je to tu zase: právě jste měli bohatý oběd a znovu je tu pocit plného břicha. Zde je několik tipů a způsobů, jak zmírnit symptomy nadýmání a plynatosti:
Jemné masírování břicha krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček může pomoci uvolnit plyn, který je v něm zachycený.
-
Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu.
-
Espumisan je osvědčeným a účinným lék proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynu, jako je plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen.
 
Espumisan®– rychlá úleva od nadýmání!*
Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.
Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný.
Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.
Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.
*Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.
Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby
Espumisan®
100 mg/ml perorální kapky, emulze
Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.
Espumisan® Easy 125 mg granule
Emulze obsahující 40 mg simetikonu, kterou lze snadno polknout.