Nadýmání a těhotenství | Espumisan

Nadýmání a těhotenství

Těhotná žena, kterou netrápí nadýmání, sedí a usmívá se a přitom si hladí těhotné bříško.
Těhotná žena, kterou netrápí nadýmání, sedí a usmívá se a přitom si hladí těhotné bříško.

 

Nadýmání

Pokud trpíte nadýmáním, dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Nadýmání trápí muže i ženy. S nadýmáním a plynatostí se v životě setká téměř každý z nás. Náš organismus je úžasný systém, který dokáže přeměnit potravu na energii a umožňuje vzniku nového života. Těhotenství je krásné období, které však u řady žen mohou doprovázet i nepříjemné obtíže. Nedílnou součástí jsou křeče v břiše a nadýmání. Právě nadýmání je častý problém, jež byl v jedné studii pozorován u 49 % respondentek. Proč tomu tak je?

 

Co je nadýmání v těhotenství?

Těhotenství s sebou přináší mnoho změn. Dochází ke zvyšování hladin hormonů, které jsou důležité pro vývoj plodu. Jedním z vedlejších účinků takto zvýšených hladin hormonů je nadýmání, které je důsledkem přítomnosti nadměrného množství plynů. Jedná se o zcela normální stav organismu připravujícího podmínky, v nichž bude moci růst nový život.

 

Kdy a proč k nadýmání v těhotenství dochází?

Na začátku těhotenství se tvoří chemické látky, označované jako hormony, které se uvolňují ve větším množství, aby pomohly v růstu výstelky dělohy, a bylo tak možné plodu zajistit živiny, které potřebuje. Tyto hormony, progesteron a estrogen, mají také další účinky. Progesteron uvolňuje svaly, a zpomaluje tak proces trávení. Část potravy zůstává nestrávená, a to má za následek větší tvorbu plynů. Tento efekt může vyvolávat také zvýšená hladina estrogenu, která je navíc zodpovědná za zadržování vody, což způsobuje v oblasti břicha vyšší bolestivost a otok.

V pozdní fázi těhotenství, kdy dochází ke zvětšování dělohy, změně jejího tvaru a polohy, aby bylo dítě chráněno, může děloha svým pohybem ovlivňovat i jiné orgány a způsobovat tak zácpu a plynatost. Nadměrné množství plynů se může hromadit a vyvolávat tak pocit nadýmání.

Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.
Těhotná žena, kterou trápí nadýmání, sedí na pohovce a oči má zavřené. Její partner ji utěšuje a objímá ji.

 

Jak lze zabránit nadýmání v těhotenství?

Nadýmání a změny v organismu těhotné ženy jsou nedílnou součástí vývoje plodu. Ačkoliv podmínky vyvolávající tyto změny jsou fyziologické a zcela běžné, nemusí se všechny symptomy projevit. I malá úprava životního stylu může přispět ke zmírnění nadýmání. 

    Světlovlasá žena s krátkým vlasy si připravuje smoothie z ananasu a dalšího ovoce.
    Světlovlasá žena s krátkým vlasy si připravuje smoothie z ananasu a dalšího ovoce.

    Pomoci může strava s nízkým obsahem soli se zařazením ovoce, zeleniny a bílkovin z libového masa, stejně jako vyvarování se konzumace zpracovaných potravin. Může být i nápomocné, když zvýšíme pitný režim (což je ostatně vždy dobrý nápad). I nepatrné zvýšení pohybové aktivity rovněž napomáhá trávení a podporuje posun zachyceného plynu ve střevech.

    Pole pšenice za jasného slunce
    Pole pšenice za jasného slunce

    U některých lidí může nadýmání způsobovat pšenice, zejména pokud daný člověk trpí celiakií nebo nesnášenlivostí lepku. Celiakie postihuje až 1 % populace a je tudíž častější, než byste si mysleli!

    Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.
    Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.

    Snáze pochopit lze to, že k hromadění plynů v organismu mohou vést sycené nápoje, které obsahují přidané bublinky oxidu uhličitého. Tento plyn se dostává přímo do našeho zažívacího traktu.

    Ruce loupající cibuli na malém prkénku, jelikož cibule obsahuje fruktany, které mohou způsobovat nadýmání.
    Ruce loupající cibuli na malém prkénku, jelikož cibule obsahuje fruktany, které mohou způsobovat nadýmání.

    Cibule obsahuje fruktany, což je typ vlákniny, jež způsobuje nadýmání. Podobný účinek může mít i česnek. Pokaždé lze nalézt alternativní potraviny, jimiž lze ve stravě nahradit pšenici, cibuli či sycené nápoje.

     

    Další stavy související s těhotenstvím a nadýmáním

    Jak již bylo řečeno, v průběhu těhotenství může docházet z důvodu rostoucí dělohy k nadýmání a zácpě. Vhodným řešením mohou být různá probiotika a změkčovače stolice, neboť se běžná projímadla v těhotenství nedoporučují. Vždy se však řiďte příbalovým letákem a než začnete užívat nový lék, poraďte se se svým lékařem.

    Pokud trpíte jiným onemocněním, například IBS (tj. syndromem dráždivého tračníku), mohou se během těhotenství zhoršovat vaše symptomy. Promluvte si se svým lékařem, abyste společně našli pro vás nejvhodnější řešení.

    Těhotenství doprovázejí další stavy, které mohou být příčinou nadýmání. Bylo prokázáno, že se vyskytují falešné kontrakce (tzv. poslíčci) – kdy v pokročilém stádiu těhotenství dochází ke svalovým stahům dělohy. Tyto stahy jsou nepravidelné a mohou trvat až dvě minuty. Jak děloha roste, může se rozvinout bolest děložního vazu, což může být příčinou bolesti v dolní části břicha.

     

    Kdy je potřeba navštívit lékaře?

    Nadýmání je ve většině případů neškodné, existují ovšem situace, kdy je vhodné jej pozorněji sledovat. Pokud dochází k úbytku váhy nebo točení hlavy a častým nevolnostem nebo průjmu, je vhodná konzultace s lékařem. V případě jakýchkoliv pochybností o užívání některého léku je i zde vhodné se poradit s lékařem. Ne všechny léky je možné užívat v těhotenství.

     

    Co pomůže proti nadýmání a plynatosti?

    Níže uvádíme pár obecných tipů a způsobů, jak zmírnit nadýmání a plynatost:

    Účinná látka Espumisanu, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jedna dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost. Účinná látka, simetikon, mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí a uvolňuje tak plyn, který může být následně vstřebán nebo vyloučen, což pomáhá zklidnit žaludek a zmírnit další příznaky způsobené nadýmáním, jako jsou pocity trapnosti a stres z nekontrolovaného úniku plynu.

    Pohybová aktivita, jako je například procházka kolem bytového bloku, může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Pravidelné cvičení se také osvědčilo jako prostředek, který pomáhá proti nadýmání a plynatosti v těhotenství. I když v těhotenství je potřeba k cvičení přistupovat s opatrností, lehké pohybové aktivity lze přesto provádět.

    Ikona zažívacího ústrojí, které se uklidnilo poté, kdy Espumisan s jeho účinnou látkou, simetikonem, uvolnil plyny.

    Espumisan

    Ikona tenisky, která ilustruje pohybovou aktivitu.

    Pohybová aktivita

     

    Espumisan® – rychlá úleva kdekoliv a kdykoliv!

    Nadýmání a plynatost jsou normální. Změny, kterými si tělo během těhotenství prochází, jsou také nevyhnutelné. Ovšem pokud jde o příznaky nadýmání a plynatosti, může dojít k určité úlevě. Naše zažívací ústrojí, zpomalené působením hormonů, které pomáhají plodu růst, a zároveň vystavené tlakům každodenního života, nedokáže držet krok a výsledkem je zvýšený objem plynů, které vyvolávají pocit plnosti a nadýmání. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

    Účinná látka Espumisanu, simetikon, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Simetikon je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je nadýmání a plynatost.

    Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

    Espumisan® 40 mg měkké tobolky

    Měkké tobolky obsahující 40 mg simetikonu k efektivní symptomatické léčbě zažívacích potíží v důsledku plynatosti.

    Balení Espumisanu 40 mg tobolky
    Balení Espumisanu 40 mg tobolky

    Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

    Dvě balení Espumisanu 100 mg/ml perorální kapky, emulze v různých velikostech v popředí, za větším balením je obrázek lva. Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

    Espumisan®
    100 mg/ml perorální kapky, emulze

    Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

    Dvě mladé ženy a mladý muž v pracovním oblečení, jak energicky kráčí městem, v popředí je balení Espumisanu Easy

    Espumisan® Easy 125 mg granule

    Emulze obsahující 40 mg simetikonu, kterou lze snadno polknout.

    Espumisan® televizní spot

    Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

    Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
    Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

    Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
    Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

    Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
    Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

    Pečlivě si pročtěte návod k použití.
    Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.