Jak funguje zažívání?
Každá buňka v organismu potřebuje živiny k tomu, aby mohla fungovat. Trávení je proces, při kterém trávenina postupuje trávicím ústrojím a štěpí se na molekuly, které jsou dostatečně malé na to, aby se mohly vstřebat do krevního řečiště. Odtud se živiny dostávají do všech nejrůznějších buněk celého těla.
Proces trávení již začíná kousáním potravy. Zde dochází ke štěpení prvních složek působením látek, které se nazývají enzymy a které jsou obsažené ve slinách. Po polknutí se potrava posunuje do žaludku a dále do tenkého a tlustého střeva. Zde se z potravy získávají všechny užitečné živiny, které se mohou vstřebat, a posléze se využijí ve všech buňkách organismu. Vše, co zbyde, se následně vyloučí ve formě stolice.
Lidský trávicí systém je stejně tak skvělý jako citlivý. Moderní styl života však rovnováhu našeho zažívání ohrožuje v různých směrech. Hektický městský životní styl, který je charakteristiký rychle konzumovaným jídlem, stresem, nedostatečným pohybem, ale dokonce i hormonální nerovnováha – to vše může vést k zažívacím potížím.
Mezi nejčastěji uváděné gastrointestinální obtíže patří nafouklé břicho s plynatostí. Tento problém často ale tajíme kvůli studu nebo jej ignorujeme, protože pacienti ani lékaři jej nepovažují za skutečný problém. Ve skutečnosti ale kvůli nadýmání a plynatosti trpí bolestmi a sociálním diskomfortem mnoho lidí.
 
Příznaky zažívacích potíží
Pokud máte pocit, že vám nezbývá než si den plánovat s ohledem na pauzy na toaletu nebo odmítáte pozvánky na společenské akce kvůli obavám z možné nehody, nejste sami. Zažívací potíže se mohou projevovat nejrůznějšími způsoby:
Bolesti břicha
Mnoho zažívacích potíží se projevuje bolestí břicha. To zahrnuje křeče, tupou bolest nebo pocit nafouknutí.
Průjem
Průjem v zásadě představuje jakoukoliv změnu obvyklé střevní činnosti, která může obnášet zvýšenou četnost odchodu stolice a její zvětšený objem nebo zvýšený obsah tekutiny ve stolici. Stolice se stává řidší při sníženém vstřebávání tekutin nebo při zvýšeném vylučování tekutin do střeva. Akutní průjem obvykle trvá méně než 2–3 týdny a většinou bývá způsoben bakteriemi.
Reflux a pálení žáhy
Někdy se stane, že se kyselina ze žaludku uvolní směrem nahoru, do jícnu, což může způsobovat kyselou chuť v ústech. Tento stav se někdy také projevuje pálením v horní části těla a v oblasti srdce.
Tvorba plynů a nadýmání
Podle statistických údajů trpí nadýmáním 30 % celkové populace. Tento stav provází pocit plnosti břicha. Produkce plynů v trávicím ústrojí obvykle závisí na množství nevstřebané potravy, která podléhá bakteriálnímu kvašení, a celkovém složení a distribuci střevní flóry.
bolest břicha
Průjem
Reflux a pálení žáhy
Tvorba plynů a nadýmání
 
Proč mě trápí zažívací potíže?
Zažívací potíže se mohou projevit během různých fází trávení. Problémy mohou nastat v důsledku polykání nadměrného množství vzduchu, když člověk jí příliš rychle, nebo kvůli nadměrné produkci plynů v nižších částech zažívacího ústrojí. Potíže v trávicím ústrojí se zejména v případě nadýmání často objevují po konzumaci jídla o určité velikosti nebo složení. Bolest břicha a nafouklé břicho mohou často souviset se stresem, nesprávným trávením, hormonální nerovnováhou, polykáním vzduchu při jídle nebo v důsledku užívání určitých léků.
Při procesu trávení produkují bakterie plyny. Pokud dojde k jejich zachycení v hlenu ve formě bublinek, může ke vstřebávání nebo transportu těchto plynů docházet jen obtížně. Vzniká tak pocit plnosti a nadýmání. Abychom dosáhli úlevy od nadýmání, je potřeba tyto plyny uvolnit a nechat odejít.
Bez ohledu na příčinu čelí každý člověk se zažívacími potížemi problémům a potenciálně nepříjemným situacím.
 
Léčba
Vzhledem k tomu, že řada problémů je převážně způsobena moderním stylem života, existuje mnoho způsobů, jak zmírnit problémy s nadýmáním. Při hledání příčin je užitečné věnovat pozornost vlastním zvykům a denním rutinám.
 
Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!
Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha skloubit koníčky, rodinný život a společenské aktivity může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí však nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, které se tak hromadí ve střevech a způsobují pocit plnosti a nafouklého břicha. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu onen samotný nepříjemný pocit v žaludku a s ním související obava z nekontrolovaného odchodu plynů.
Espumisan nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Jeho účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost.
Espumisan v principu mění povrchové napětí bublinek plynu zachycených v trávicím ústrojí. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze odstraní říhnutím nebo odchodem z konečníku.
Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby
Espumisan® 40 mg měkké tobolky
Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.
Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze
Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.