Nadýmání a operace | Espumisan

Nadýmání a operace

Dítě v obleku zdravotní sestry, jak vyšetřuje svého plyšového medvěda.
Dítě v obleku zdravotní sestry, jak vyšetřuje svého plyšového medvěda.

 

Je otok po operaci normální?

Mnoho lidí se někdy v životě setká s operací a následnou hospitalizací. Určitou dobu strávenou v nemocnici si může vyžádat ať už nehoda, úraz nebo onemocnění.

V závislosti na druhu postižení a konkrétní oblasti může být chirurgický zákrok pro organismus velmi stresující. Mnoho lidí má po operaci zažívací potíže v důsledku užívání některých léků, změny stravy v nemocnici a nedostatku pohybové aktivity.

Pacienti v nemocnicích často uvádějí potíže v oblasti břicha, jako je břišní diskomfort, zácpa, nadýmání a plynatost. Tyto symptomy nelze brát na lehkou váhu, jelikož zástava transportu potravy ve střevech může naše tělo vážně poškodit.

 

Co je pooperační ileus (POI)? Může být nebezpečný?

Potrava se ve střevech obvykle pohybuje prostřednictvím kontrakcí a relaxací svalů v oblasti břicha, kdy vzniká pohyb podobný vlně. Když se tato tzv. peristaltika zastaví, nazývají lékaři daný stav jako pooperační ileus.

Ileus se často vyskytuje po operaci v oblasti břicha nebo pánve. Může být způsoben peristaltikou, kdy po operaci nedojde k obnovení její normální aktivity. Dále jej můžou způsobit předepsané léky nebo dokonce blokáda v důsledku zjizvení po operaci.

Pocit nafouknutí po operaci může mít také řadu jiných příčin. Účastníci ve studiích uváděli zažívací potíže po konzumaci určitých potravin nebo po užití určitých léků. Mezi tyto léky patří přípravky pro léčbu zácpy (laxativa), diabetu (akarbóza) a lék, který pomáhá pacientům s obezitou (orlistat).

Mezi další léky, o nichž je známo, že často způsobují zažívací potíže, patří nesteroidní antiflogistika (jako ibuprofen nebo diklofenak) a dále některá antibiotika.

Antikoncepční přípravky, jako je antikoncepční pilulka, mění hormonální rovnováhu, což způsobuje nadýmání. Právě mnoho žen po nasazení nebo vysazení hormonální antikoncepce uvádělo problémy s nadýmáním.

 

Jak lze zmírnit pooperační otok v oblasti břicha?

Vzhledem k tomu, že řada zažívacích problémů je podle všeho způsobena stravou nebo moderním životním stylem, lze toho ve snaze zmírnit problémy s nadýmáním udělat hodně. Když budete věnovat pozornost svým zvykům a návykům, pomůže vám to identifikovat příčiny nadýmání.

    Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.
    Mladí rodiče sedí u jídelního stolu a jí, na sobě mají pracovní oblečení, mezi nimi sedí jejich dítě. Smějí se a užívají si společně strávený čas.

    Zjistěte, které potraviny a situace u vás způsobují nadýmání, a vyvarujte se jim
    Trpíte nadýmáním po určitých potravinách nebo po určitém jídle? Reagujete na určité situace, například v období se zvýšeným stresem? Nebo vás trápí nadýmání, když přichází menstruace?

    Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.
    Mladá žena s dlouhými hnědými vlasy drží v ruce vysokou sklenici a brčkem z ní popíjí sycený nápoj.

    Vyvarujte se potravin, které podporují nadýmání.
    O alkoholu, cigaretách a sycených nápojích je známo, že způsobují nadýmání a plynatost. Jejich vyřazení z jídelníčku tak může být prvním krokem k tomu, abychom se cítili lépe.

    Ruce lékaře před stolem s dokumenty a lékem
    Ruce lékaře před stolem s dokumenty a lékem

    Změna předepsaných léků
    Ileus neboli střevní neprůchodnost lze někdy léčit podáním medikace, která stimuluje pohyb střev. Další možností je vysazení léku, který ileus způsobuje. Toto rozhodnutí by měl však vždy učinit výhradně lékař.

    Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň
    Ruka ženy, která si odsypává lék z lahvičky na levou dlaň

    Volně prodejné léky
    Rychlou úlevu mohou přinést léky, které jsou volně dostupné v lékárnách. Přípravky jako Espumisan obsahují účinnou látku, která usnadňuje transport plynů.

    Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.
    Žena a muž klečí na jednom koleni u obrubníku, zavazují si boty na běhání a přitom se na sebe dívají.

    Pohybová aktivita, je-li možná
    Na základě studií bylo prokázáno, že lehká pohybová aktivita může zlepšovat odstraňování plynů ze střev. Například procházka kolem bytového bloku může rozpohybovat střeva a přispět tak k uvolnění nadměrného množství plynu. Ne vždy to však může být po operaci možné.

     

    Kdy je potřeba navštívit lékaře?

    Pokud se příznaky ileu objeví ještě během hospitalizace pacienta, je možné na základě porady s lékařem určit, zda si daný stav vyžaduje lékařské ošetření. Příznaky ileu mohou být následující:

    Ikona s lékovkou

    Bolest a křeče břicha

    Ikona balónku, která ukazuje, že v břiše může vzniknout tlak a vyvolávat křeče.

    Nafouklé nebo oteklé břicho

    Ikona člověka, kterého trápí nevolnost a zvracení.

    Nevolnost a zvracení

    Ikona stolice

    Zácpa nebo odchod malého množství vodnaté stolice

    Ikona s rukou odmítající misku s jídlem, která ilustruje ztrátu chuti k jídlu.

    Pocit plnosti a ztráta chuti k jídlu

    Ikona s odchodem plynů

    Nemožnost odchodu plynů

    Ileus je možné léčit tak, že se počká, zda odezní nebo změnou stravy a užívaných léků pacienta. V závislosti na závažnosti ileu a jeho základní příčině, budou-li příznaky přetrvávat, může být nezbytná operace.

     

    Espumisan® – rychlá úleva od nadýmání!*

    Nadýmání a plynatost jsou normální. Současný moderní styl života může být ale velmi náročný. Stresující práce a zároveň snaha o zvládání koníčků, rodinného života a sociálních aktivit může vést ke stresu, stejně jako konzumace přílišného množství tučných a jinak nezdravých jídel. Naše zažívací ústrojí nedokáže držet krok, což má za následek nadměrnou produkci plynů, jež se mohou hromadit v trávicím ústrojí a způsobovat tak pocit plnosti a nafouknutí. Pro mnoho lidí je zdrojem stresu i samotný nepříjemný pocit v žaludku a obava z nekontrolovaného odchodu plynů.

    Simetikon, účinná látka Espumisanu, nabízí rychlou a spolehlivou úlevu. Účinná látka, simetikon, je osvědčeným a účinným prostředkem proti nadýmání a plynatosti. Jediná dávka účinné látky Espumisanu přináší rychlou úlevu od celé řady příznaků spojených s přítomností plynů, jako je plynatost a nafouklé břicho.

    Simetikon, účinná látka Espumisanu, snižuje povrchové napětí bublinek plynu zachycených v potravě v zažívacím traktu. Když bublinky prasknou, plyn se z nich uvolní, takže se snáze vstřebá střevní stěnou a lze se jej zbavit říhnutím nebo jeho odchodem z konečníku.

    *Klinické studie byly provedeny s účinnou látkou simetikonu.

    Espumisan® 40 mg měkké tobolky

    Měkké tobolky obsahující 40 mg simetikonu k efektivní symptomatické léčbě zažívacích potíží v důsledku plynatosti.

    Balení Espumisanu 40 mg tobolky
    Balení Espumisanu 40 mg tobolky

    Espumisan® – různé lékové formy dle vaší potřeby

    Dvě balení Espumisanu 100 mg/ml perorální kapky, emulze v různých velikostech v popředí, za větším balením je obrázek lva. Na pozadí je spokojené miminko, které leží na usmívající se mamince a zvídavě se dívá do fotoaparátu.

    Espumisan® 100 mg/ml perorální kapky, emulze

    Snadno polykatelné perorální kapky pro řešení stavů souvisejících s plynatostí od prvních týdnů života.

    Tři kamarádky si dávají kávu a dobře se spolu baví, povídají si o plynatosti a Espumisanu. V popředí je obrázek balení Espumisanu 40 mg tobolky.

    Espumisan® 40 mg tobolky

    Přináší rychlou a spolehlivou úlevu od nadýmání po bohatém a tučném jídle, při přecitlivělosti na potraviny, při stresu a během menstruace.

    Dvě mladé ženy a mladý muž v pracovním oblečení, jak energicky kráčí městem, v popředí je balení Espumisanu Easy.

    Espumisan® Easy 125 mg granule

    Inovativní forma granulí pro snadné a diskrétní řešení plynatosti na cestách bez nutnosti zapíjení vodou.

    Espumisan® televizní spot

    Podezření na nežádoucí účinky a další informace o bezpečnosti léčivých přípravků, případně podezření na nežádoucí příhody zdravotnických prostředků společnosti Berlin-Chemie/A.Menarini nám můžete nahlásit e-mailem: farmakovigilance@berlin-chemie.cz, telefonicky: + 420 267 199 333

    Další možností pro pacienty a zdravotnické odborníky je hlásit nežádoucí účinky pomocí formuláře na stránkách SUKL:  http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
    Vaše osobní údaje budou zpracovány podle platné legislativy.

    Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
    Volně prodejný lék Espumisan® tobolky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

    Pečlivě si pročtěte příbalový leták.
    Volně prodejný lék Espumisan® kapky obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.

    Pečlivě si pročtěte návod k použití.
    Zdravotnický prostředek Espumisan® Easy obsahuje simetikon. K vnitřnímu užití.